TVP.pl Informacje Sport Kultura Rozrywka VOD Serwisy tvp.pl Program telewizyjny

Odmłodzony i spolonizowany

Młodzi ludzie spróbują wyciągnąć od babci pieniądze metodą „na wnuczka” (fot. Marzena Stokłosa)
Już czwarty rok widzowie Jedynki śledzą losy księdza obdarzonego detektywistyczną żyłką.
Wieczorem 8 marca w TVP1 premiera nowej, siódmej już, serii. Na początek – szok. W „Ojcu Mateuszu” zabraknie księdza Mateusza. Na szczęście tylko w trzech odcinkach. Na czas pobytu Mateusza (Artur Żmijewski) w Ostii, opiekę nad parafią przejmie sekretarz miejscowego biskupa – ksiądz Jacek. Kreujący tę postać Piotr Kozłowski mówi, że jego bohater postara się godnie zastąpić księdza Mateusza w śledztwach oraz jako duchowy opiekun parafian. To drugie okaże się trudniejsze, bo mieszkańcy plebanii, czyli Natalia (Kinga Preis), Michał (Maciek Musiał) oraz Pluskwa (Eryk Lubos) nie przyjmą go z otwartymi ramionami. Ksiądz Jacek zostanie potraktowany jak uzurpator. – Mam nadzieję, ze moja postać stanie się jeszcze bardziej zabawna niż była do tej pory – mówi aktor.

W odcinkach siódmej serii czeka widzów nieco niespodzianek. Przede wszystkim – „odmłodzenie” przestępstw, z którymi zmagać się będą serialowi sandomierscy policjanci. Możejko i Nocul, czyli Piotr Polk i Michał Piela, oraz ich podwładni będą musieli znaleźć dilerów narkotyków, znaleźć ludzi, którzy czerpią zyski z prostytucji nieletnich. Tematem jednego z odcinków będzie tzw. seksting, czyli zjawisko handlowania przez nastolatki własnymi rozbieranymi zdjęciami lub rozsyłanymi w Internecie lub na komórki. Problem w tym, że pewien filmik nie był przeznaczony do szerokiego rozpowszechniania…

Nowa seria będzie też znacznie bardziej „spolonizowana” od poprzednich. Sześć z 13 odcinków napisali polscy scenarzyści: Grzegorz Łoszewski, Agnieszka Błotnicka, Grażyna Wilczyńska, Robert Miękus i Janusz Petelski oraz Jolanta Hartwig-Sosnowska. – Dwa lata temu, kiedy byliśmy świadkami wielkiej powodzi w Sandomierzu, postanowiliśmy poświęcić temu jeden z odcinków – mówi Krzysztof Grabowski, producent „Ojca Mateusza”. – Spróbowaliśmy przełamać konwencje i dopisać polskie odcinki do włoskich. Od tego się zaczęło i to się sprawdziło. Bardzo dobry odcinek poświęcony powodzi dał początek serii polskich scenariuszy.

Zobaczymy więc historie typowo polskie – babcia Michała (Aleksandra Górska) padnie ofiara oszustów działających metoda „na wnuczka”, Natalia dowie się, ze nie spłaca kredytów, poznamy też grupę młodych dziewczyn, które szukają „sponsorów” wśród starszych i zasobnych w gotówkę obywateli miasta. – Zmierzamy w stronę polonizacji serialu – ocenia Krzysztof Grabowski i dodaje: - To jest po drodze aktorom, bo ich postaci już dawno rozeszły się z włoskimi pierwowzorami.

Premierowe odcinki „Ojca Mateusza” w czwartki o godz. 20.20 w TVP1 i TVP HD - już od 8 marca. Jedynka zaplanowała też powtórki – w soboty o 17.25.